ΕΝΤΥΠΑ ΑΔΕΙΩΝ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ

Α. ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ/ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΛΟΓΩ ΝΟΣΗΣΗΣ ΤΕΚΝΟΥ ΜΕ COVID-19

Η άδεια  αυτή χορηγείται μόνο σε γονείς τέκνων, βρεφών, προνηπίων, νηπίων και μαθητών

1. πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που φοιτούν έως και την Γ΄ Τάξη Γυμνασίου,
  2. σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας αυτών,
  3. καθώς και ατόμων με αναπηρία, τα οποία, ανεξαρτήτως της ηλικίας τους, είναι ωφελούμενοι σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας για άτομα με αναπηρία,

Το χρονικό διάστημα δύναται έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, εκ των οποίων οι τρεις (3) ημέρες απουσίας καταγράφονται από την υπηρεσία ως δικαιολογημένη απουσία λόγω νόσησης τέκνου με κορωνοϊό COVID-19 και οι δύο (2) ημέρες απουσίας αποτελούν κανονική άδεια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Μετά τη χρήση της ανωτέρω άδειας και εφόσον το τέκνο συνεχίζει να νοσεί, δεν επιτρέπεται η εκ νέου χορήγηση άδειας ειδικού σκοπού λόγω νόσησης τέκνου με κορωνοϊό COVID-19, αλλά δύναται να χορηγηθεί άλλη διευκόλυνση

Β. ΑΠΟΥΣΙΑ ΛΟΓΩ ΝΟΣΗΣΗΣ

1. Οι υπάλληλοι, οι οποίοι νοσούν οι ίδιοι με COVID-19 και για το λόγο αυτό αιτούνται τη χορήγηση αναρρωτικής άδειας ειδικού σκοπού, υποχρεούνται σύμφωνα με τη μεταγενέστερη διάταξη του άρθρου 205 του ν.4820/2021 να επιδεικνύουν στην Υπηρεσία, όπου υπηρετούν, το σχετικό πιστοποιητικό νόσησης ή βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου, διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση αυτή δεν είναι υποχρεωτική η υποβολή της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης.

1. η αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού είναι υποχρεωτική για παραμονή σε απομόνωση, ήτοι για πέντε (5) ημέρες σύμφωνα με τα ισχύουσες οδηγίες.
  2. Εφόσον όμως υπάρχει ανάγκη παραμονής σε απομόνωση λόγω οδηγιών του ΕΟΔΥ η ημέρα λήψης του θετικού test μπορεί να θεωρηθεί ως μια επιπλέον ημέρα αναρρωτικής ειδικού σκοπού με COVID-19

1. σε περίπτωση εξάντλησης των παραπάνω ημερών η εν λόγω άδεια μπορεί να παραταθεί με την υποβολή σχετικής ιατρικής γνωμάτευσης και θα χορηγείται αναρρωτική άδεια σύμφωνα με τις πάγιες διατάξεις. Υποβολή υπεύθυνης δήλωσης απαιτείται μόνο κατόπιν επαφής με επιβεβαιωμένο κρούσμα από την οποία προκύπτουν οι λόγοι της υποχρεωτικής απομόνωσης δυνάμει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ (https://eody.gov.gr/odigies-apomonosis-karantinas). Για τη διάρκεια της υποχρεωτικής απομόνωσης ισχύουν σε κάθε περίπτωση οι σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ.