Δωρεά Πετρογραφίας του Θ. Γιαννακού στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς

Μεγάλη τιμή, αποτέλεσε η ενέργεια του κ. Θεόδωρου Γιαννακού, να δωρίσει ένα από τα έργα του, μια πετρογραφία με θέμα εμπνευσμένο από την ελληνική παράδοση και πιο συγκεκριμένα της περιοχής καταγωγής του. Το έργο προέρχεται από την συλλογή του «Μνήμες χαραγμένες σε πέτρα».
Ο κος Γιαννακός, ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του Δ/ντή Α/θμιας Εκπαίδευσης, κ. Σωτήρη Μαρκάδα, που απηύθυνε σε ντόπιους καλλιτέχνες να προσφέρουν έργα τους στα σχολεία του Κιλκίς και επικοινώνησε με το σχολείο για τις περαιτέρω ενέργειες.                                                                                                                                                                                                                                                                                           Την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου, ο κ. Γιαννακός μίλησε στα παιδιά της Ε’ και ΣΤ’ για την δουλειά του με την χάραξη σε πέτρα. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και έκαναν εύστοχες ερωτήσεις στον καλλιτέχνη, οι οποίες απαντήθηκαν διεξοδικά.

Διαβάστε ολόκληρο το Δελτίο Τύπου εδώ: